Zeptali jsme se, co nabídne VTP Buštěhrad
V blízkosti Prahy a Kladna má vzniknout Vědeckotechnický park Buštěhrad, který celkově nabídne přes 13 000 m2 pronajímatelných ploch. Investorem je společnost VTP Buštěhrad, součást koncernu Trigema. Na to, co budoucí areál nabídne, jsme se zeptali Marcela Sourala, předsedy představenstva Trigema.
Co je hlavním cílem projektu?
Vytvoření příznivého prostředí pro inovační firmy. Areál by měl poskytovat služby vedoucí ke zvýšení intenzity společných výzkumných, vývojových a inovačních aktivit. A to jak mezi samotnými firmami, tak mezi výzkumnými organizacemi se zaměřením zejména na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků a služeb.
A proč právě v Buštěhradě?
Území leží v již zavedené průmyslové zóně a je napojeno na již existující Třineckou ulici. Díky ní se místo napojí na hlavní silnici, která vede jak na Prahu, tak do blízkého Kladna. Areál tak bude jen několik minut od pražského Letiště Václava Havla. Navíc jen několik kilometrů na východ od letiště již máme v Roztokách dva vědecko-technické parky v provozu a třetí připravujeme.
V Roztokách úzce spolupracujete s Českým vysokým učením technickým. Počítáte s něčím obdobným i zde?
Sousedem buštěhradského areálu je Univerzitní centrum energeticky efektivních budov. Toto centrum je výzkumným ústavem Českého vysokého učení. S centrem jsme již také podepsali smlouvu o účinné spolupráci.
Na co bude projekt VTP Buštěhrad především zaměřen?
Chceme vybudovat zázemí, které bude sloužit pro účely průmyslového a technologického vývoje a výzkumu zaměřeného na energeticky efektivní řešení. Hlavními oblastmi, pro které bude areál určený, jsou stavebnictví, elektrotechnika, pohonné jednotky a další související oblasti. Park bude plnit tři základní funkce: inovační, inkubační a transfer technologií. Rádi bychom přitom, aby se areál více zaměřil na oblast nanotechnologií, kde vidíme velkou perspektivu.
Jaké prostory bude VTP Buštěhrad nabízet?
Každý ze dvou hlavních objektů bude mít vybavené laboratoře, zkušební provozy, kanceláře a společné prostory. V domě A bude konferenční sál a kavárna. V podzemí pak budou garáže, technologické zázemí a sklady.
Kolik ploch bude pronajímatelných?
Každý nabídne 6 250 m2.
Kolik osob areál po dokončení pojme?
Nejdříve se začne budovat objekt A. Ten bude pro zhruba 330 osob. Druhá budova pak pojme okolo 360 lidí.
S jakými komerčními nájemci ve vašich stávajících areálech již spolupracujete?
Jednak jsou to mezinárodní renomované společnosti a dále pak některé domácí firmy. Z těch mezinárodních jsou to například společnosti Eaton, Struers a TÜV SÜD z domácích třeba marketingová agentura Absolook. Eaton je celosvětově působící společností v oblasti elektrických systémů, zařízení pro distribuci a řízení elektrické energie a systémů hnacích ústrojí pro nákladní a osobní vozidla. Součástky dodává vybraným automobilkám včetně VW Group a Volvo a dále pak takovým gigantům, jako jsou E.ON, HP, IBM a České dráhy. Eaton zase své výrobky celkově prodává zákazníkům ve více než 175 zemích světa. Struers má zase celosvětově více než 20 poboček. Vyvíjí řezné výrobky pro celou řadu průmyslových odvětví, jako je letectví a astronautika, elektronika, automobilový průmysl nebo slévárenství. TÜV SÜD, který v Roztokách spolupracuje s ČVUT, je pak světovým lídrem v oblasti testování a certifikací.
Od kdy by mohly být prostory v Buštěhradě pro nové nájemce dostupné?
Otevření je předběžně plánováno na rok 2019.
Má VTP Buštěhrad svoje www stránky, kde se budeme moci o projektu dozvědět více?
Informace o novinkách můžete pravidelně nalézt už nyní na adrese www.vedeckeparky.cz.